Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-S07-RA-BK
SMH100-LPPE-S07-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-S07-RA-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 7POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-S07-RA-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-S07-RA-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-S07-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-S07-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-S07-RA-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions7
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-S07-RA-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-S07-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-S07-RA-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-S07-RA-BK
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323 datasheet.pdf
POT 250K OHM 2W CARBON LOG datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA DO35 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf