Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-S08-SD-BK
SMH100-LPPE-S08-SD-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-S08-SD-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 8POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-S08-SD-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-S08-SD-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-S08-SD-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-S08-SD-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-S08-SD-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-S08-SD-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-S08-SD-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-S08-SD-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-S08-SD-BK
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.4V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf