Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-D30-RA-BK
SMH100-LPSE-D30-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-D30-RA-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 60POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-D30-RA-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-D30-RA-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-D30-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-D30-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-D30-RA-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-D30-RA-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-D30-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-D30-RA-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-D30-RA-BK
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 5W DO214AA datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ HCSLLVDS SMD datasheet.pdf