Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-D31-RA-BK
SMH100-LPSE-D31-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-D31-RA-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 62POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-D31-RA-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-D31-RA-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-D31-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-D31-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-D31-RA-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions62
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-D31-RA-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-D31-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-D31-RA-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-D31-RA-BK
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf