Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-S08-RA-BK
SMH100-LPSE-S08-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-S08-RA-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 8POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-S08-RA-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-S08-RA-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-S08-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-S08-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-S08-RA-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-S08-RA-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-S08-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-S08-RA-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-S08-RA-BK
IC FPGA 301 I/O 400FBGA datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS NATURAL datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 1/110 AR UC datasheet.pdf
BNC PLUG 2 PC CRIMP RG6 datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf