Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-S11-ST-BK
SMH100-LPSE-S11-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-S11-ST-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 11POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-S11-ST-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-S11-ST-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-S11-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-S11-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-S11-ST-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-S11-ST-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-S11-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-S11-ST-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-S11-ST-BK
IC OPAMP GP 4.5MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 680MA 1.15 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (E-360-08) SPM datasheet.pdf
RES 2.03K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf