Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-S25-SD-BK
SMH100-LPSE-S25-SD-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-S25-SD-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 25POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-S25-SD-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-S25-SD-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-S25-SD-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-S25-SD-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-S25-SD-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions25
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-S25-SD-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-S25-SD-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-S25-SD-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-S25-SD-BK
HEX STANDOFF 10-32 BRASS 3/8" datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IO NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 162MA 7.9 OHM SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL SI3216M QFN datasheet.pdf
SHIELD CONNECTION CLAMP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS CABLE SKT datasheet.pdf