Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-S40-RA-BK
SMH100-LPSE-S40-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-S40-RA-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 40POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-S40-RA-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-S40-RA-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-S40-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-S40-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-S40-RA-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-S40-RA-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-S40-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-S40-RA-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-S40-RA-BK
HEATSHRINK FABRIC .79"X200' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.8MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN RECEPT 52POS 1.27MM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C064MS-3 0C1-2-V4 datasheet.pdf
IGBT 1200V 25A TO247 datasheet.pdf