Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-S40-RA-BK
SMH100-LPSE-S40-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-S40-RA-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 40POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-S40-RA-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-S40-RA-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-S40-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-S40-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-S40-RA-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-S40-RA-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-S40-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-S40-RA-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-S40-RA-BK
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HOLD-DOWN SPRING FOR MJN RELAY datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A FLEXIBLE ROD datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 0.1A SOT363 datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT A FIN datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf