Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-S44-SC-BK
SMH100-LPSE-S44-SC-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-S44-SC-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 44POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-S44-SC-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-S44-SC-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-S44-SC-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-S44-SC-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-S44-SC-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-S44-SC-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-S44-SC-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-S44-SC-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-S44-SC-BK
RES SMD 3.92KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC JITTER ATTENUATOR 32-VFQFPN datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 3COND 28AWG SLATE 100' datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 70A 1300V TO-83 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 88MA 16.5 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GIC 2.5 W PLUG HSG 4P YELLOW datasheet.pdf