Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-S44-SD-BK
SMH100-LPSE-S44-SD-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-S44-SD-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 44POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-S44-SD-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-S44-SD-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-S44-SD-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-S44-SD-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-S44-SD-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-S44-SD-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-S44-SD-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-S44-SD-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-S44-SD-BK
WIRE CLAMP MDR datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 1W 1.87K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CABLE 18COND 26AWG SHLD 500' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf