Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-S45-SC-BK
SMH100-LPSE-S45-SC-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-S45-SC-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 45POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-S45-SC-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-S45-SC-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-S45-SC-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-S45-SC-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-S45-SC-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions45
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-S45-SC-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-S45-SC-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-S45-SC-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-S45-SC-BK
.8 CHAMP BACKSHELL KIT 6 PC PART datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A2015Y/X 2" datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A PCB 9POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 760VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 2A (Switch) 40-WQFN (5x5) datasheet.pdf
GLAND BUSHING 10PCS datasheet.pdf
OSC XO 22.1184MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
BOX PIN HDR ASSY 40 PS 075 CL datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf