Sullins Connector Solutions SMH101-LPPE-D19-SP-BK
SMH101-LPPE-D19-SP-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH101-LPPE-D19-SP-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 38POS
Datasheet Download
SMH101-LPPE-D19-SP-BK.pdf
Availability of SMH101-LPPE-D19-SP-BK
QUANTITY
SMH101-LPPE-D19-SP-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH101-LPPE-D19-SP-BK
Internal Part NumberEIS-SMH101-LPPE-D19-SP-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH101-LPPE-D19-SP-BK
Related LinksSMH101-LPP, SMH101-LPPE-D19-SP-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH101-LPPE-D19-SP-BK Details Description
Related parts for SMH101-LPPE-D19-SP-BK
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 16A PCB datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 4.0" DIA datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 187.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf