Sullins Connector Solutions SMH101-LPPE-D28-SP-BK
SMH101-LPPE-D28-SP-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH101-LPPE-D28-SP-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 56POS
Datasheet Download
SMH101-LPPE-D28-SP-BK.pdf
Availability of SMH101-LPPE-D28-SP-BK
QUANTITY
SMH101-LPPE-D28-SP-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH101-LPPE-D28-SP-BK
Internal Part NumberEIS-SMH101-LPPE-D28-SP-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions56
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH101-LPPE-D28-SP-BK
Related LinksSMH101-LPP, SMH101-LPPE-D28-SP-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH101-LPPE-D28-SP-BK Details Description
Related parts for SMH101-LPPE-D28-SP-BK
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 50V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG SOCKET ASSY 12POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf