Sullins Connector Solutions SMH101-LPPE-D29-SM-BK
SMH101-LPPE-D29-SM-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH101-LPPE-D29-SM-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 58POS
Datasheet Download
SMH101-LPPE-D29-SM-BK.pdf
Availability of SMH101-LPPE-D29-SM-BK
QUANTITY
SMH101-LPPE-D29-SM-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH101-LPPE-D29-SM-BK
Internal Part NumberEIS-SMH101-LPPE-D29-SM-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions58
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Fastening Type-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH101-LPPE-D29-SM-BK
Related LinksSMH101-LPP, SMH101-LPPE-D29-SM-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH101-LPPE-D29-SM-BK Details Description
Related parts for SMH101-LPPE-D29-SM-BK
PLATE END ZAP WM BEIGE datasheet.pdf
IC DELAY LINE 255TAP PROG 28PLCC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 PLASTIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.5A 8DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
1/2 INCH HST CLEAR 200/6" PKG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf