Sullins Connector Solutions SMH101-LPSE-D06-SM-BK
SMH101-LPSE-D06-SM-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH101-LPSE-D06-SM-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 12POS
Datasheet Download
SMH101-LPSE-D06-SM-BK.pdf
Availability of SMH101-LPSE-D06-SM-BK
QUANTITY
SMH101-LPSE-D06-SM-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH101-LPSE-D06-SM-BK
Internal Part NumberEIS-SMH101-LPSE-D06-SM-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH101-LPSE-D06-SM-BK
Related LinksSMH101-LPS, SMH101-LPSE-D06-SM-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH101-LPSE-D06-SM-BK Details Description
Related parts for SMH101-LPSE-D06-SM-BK
KNOB BLK/MATTE.625"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
FUSE GLASS 40MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
PANEL END USE WITH 1598J SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 250MA 2.75 OHM datasheet.pdf
RES 348 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 40POS TIN datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/4W 0603 datasheet.pdf