Sullins Connector Solutions SMH101-LPSE-D35-SM-BK
SMH101-LPSE-D35-SM-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH101-LPSE-D35-SM-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 70POS
Datasheet Download
SMH101-LPSE-D35-SM-BK.pdf
Availability of SMH101-LPSE-D35-SM-BK
QUANTITY
SMH101-LPSE-D35-SM-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH101-LPSE-D35-SM-BK
Internal Part NumberEIS-SMH101-LPSE-D35-SM-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions70
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH101-LPSE-D35-SM-BK
Related LinksSMH101-LPS, SMH101-LPSE-D35-SM-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH101-LPSE-D35-SM-BK Details Description
Related parts for SMH101-LPSE-D35-SM-BK
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMB datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES SMD 5.11M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0612 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 970MA 350 MOHM datasheet.pdf
CAT 6 GSA SHLD PATCH CORD 20' BL datasheet.pdf
POWER SUPPLY FOR ENERGY METER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf