Sullins Connector Solutions SMH102-LPPE-D27-SP-BK
SMH102-LPPE-D27-SP-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH102-LPPE-D27-SP-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 54POS
Datasheet Download
SMH102-LPPE-D27-SP-BK.pdf
Availability of SMH102-LPPE-D27-SP-BK
QUANTITY
SMH102-LPPE-D27-SP-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH102-LPPE-D27-SP-BK
Internal Part NumberEIS-SMH102-LPPE-D27-SP-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.075" (1.90mm)
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH102-LPPE-D27-SP-BK
Related LinksSMH102-LPP, SMH102-LPPE-D27-SP-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH102-LPPE-D27-SP-BK Details Description
Related parts for SMH102-LPPE-D27-SP-BK
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR SW SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 8A DPAK datasheet.pdf
COLLET NUT FOR FFB.1S. datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
BATT SLVR OX 1.55V BUTTON 11.6MM datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMP datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
TE REC-LI250M BATTERY TOOL, WITH datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 10% 1000VDC AXIA datasheet.pdf