Sullins Connector Solutions SMH102-LPPE-D30-SP-BK
SMH102-LPPE-D30-SP-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH102-LPPE-D30-SP-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 60POS
Datasheet Download
SMH102-LPPE-D30-SP-BK.pdf
Availability of SMH102-LPPE-D30-SP-BK
QUANTITY
SMH102-LPPE-D30-SP-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH102-LPPE-D30-SP-BK
Internal Part NumberEIS-SMH102-LPPE-D30-SP-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.075" (1.90mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH102-LPPE-D30-SP-BK
Related LinksSMH102-LPP, SMH102-LPPE-D30-SP-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH102-LPPE-D30-SP-BK Details Description
Related parts for SMH102-LPPE-D30-SP-BK
IC DAC HS 16BIT 28-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP PLUNGER datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf