Sullins Connector Solutions SMH102-LPSE-D29-SM-BK
SMH102-LPSE-D29-SM-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH102-LPSE-D29-SM-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 58POS
Datasheet Download
SMH102-LPSE-D29-SM-BK.pdf
Availability of SMH102-LPSE-D29-SM-BK
QUANTITY
SMH102-LPSE-D29-SM-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH102-LPSE-D29-SM-BK
Internal Part NumberEIS-SMH102-LPSE-D29-SM-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions58
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.075" (1.90mm)
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH102-LPSE-D29-SM-BK
Related LinksSMH102-LPS, SMH102-LPSE-D29-SM-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH102-LPSE-D29-SM-BK Details Description
Related parts for SMH102-LPSE-D29-SM-BK
IC TRANSLATOR DUAL 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 3640 datasheet.pdf
CAP FILM 730UF 10% 800VDC SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5500K 4SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
K-7E - OE/010-D02/M23 FK datasheet.pdf
2MM H.M TYPE B-19 COLUMN PIN ASS datasheet.pdf