Sullins Connector Solutions SMH102-LPSE-D49-SP-BK
SMH102-LPSE-D49-SP-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH102-LPSE-D49-SP-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 98POS
Datasheet Download
SMH102-LPSE-D49-SP-BK.pdf
Availability of SMH102-LPSE-D49-SP-BK
QUANTITY
SMH102-LPSE-D49-SP-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH102-LPSE-D49-SP-BK
Internal Part NumberEIS-SMH102-LPSE-D49-SP-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions98
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.075" (1.90mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH102-LPSE-D49-SP-BK
Related LinksSMH102-LPS, SMH102-LPSE-D49-SP-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH102-LPSE-D49-SP-BK Details Description
Related parts for SMH102-LPSE-D49-SP-BK
IC SWITCH 10/100 3PORT 128PQFP datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 80V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
LED BLUE/RED DIFFUSED 0605 SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO201A datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 9MM 4.56" datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf