Sullins Connector Solutions SMH103-LPPE-D06-SP-BK
SMH103-LPPE-D06-SP-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH103-LPPE-D06-SP-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 12POS
Datasheet Download
SMH103-LPPE-D06-SP-BK.pdf
Availability of SMH103-LPPE-D06-SP-BK
QUANTITY
SMH103-LPPE-D06-SP-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH103-LPPE-D06-SP-BK
Internal Part NumberEIS-SMH103-LPPE-D06-SP-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.139" (3.53mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH103-LPPE-D06-SP-BK
Related LinksSMH103-LPP, SMH103-LPPE-D06-SP-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH103-LPPE-D06-SP-BK Details Description
Related parts for SMH103-LPPE-D06-SP-BK
IC FLASH 16MBIT 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 65MSPS 40-QFN datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 SYNC 25NS 68PLCC datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY W/TABS LF datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf