United Chemi-Con SMH10VN683M35X40T2
SMH10VN683M35X40T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMH10VN683M35X40T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68000UF 20% 10V SNAP
Datasheet Download
SMH10VN683M35X40T2.pdf
Availability of SMH10VN683M35X40T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMH10VN683M35X40T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH10VN683M35X40T2
Internal Part NumberEIS-SMH10VN683M35X40T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingTray
Capacitance68000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.27A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH10VN683M35X40T2
Related LinksSMH10VN68, SMH10VN683M35X40T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMH10VN683M35X40T2 Details Description
Related parts for SMH10VN683M35X40T2
TERMINAL SOLDER TURRET.053" datasheet.pdf
IC VOLT COMPARATOR DUAL 8MINSOIC datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SO datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SW KNOB .66" DIA 1/4" SHAFT BLK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.63V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LINE DVR 3V QUAD DIFF 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf