Sullins Connector Solutions SMH150-LPSE-D10-ST-BK
SMH150-LPSE-D10-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH150-LPSE-D10-ST-BK
Brief Description
CONN HEADER 20POS 1MM DL AU T/H
Datasheet Download
SMH150-LPSE-D10-ST-BK.pdf
Availability of SMH150-LPSE-D10-ST-BK
QUANTITY
SMH150-LPSE-D10-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH150-LPSE-D10-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SMH150-LPSE-D10-ST-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules1mm Header Series
Featured Product1.0 mm Headers
Standard Package1
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH150-LPSE-D10-ST-BK
Related LinksSMH150-LPS, SMH150-LPSE-D10-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH150-LPSE-D10-ST-BK Details Description
Related parts for SMH150-LPSE-D10-ST-BK
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5MM datasheet.pdf