Sullins Connector Solutions SMH151-LPPE-D18-SM-BK
SMH151-LPPE-D18-SM-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH151-LPPE-D18-SM-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 36POS
Datasheet Download
SMH151-LPPE-D18-SM-BK.pdf
Availability of SMH151-LPPE-D18-SM-BK
QUANTITY
SMH151-LPPE-D18-SM-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH151-LPPE-D18-SM-BK
Internal Part NumberEIS-SMH151-LPPE-D18-SM-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH151-LPPE-D18-SM-BK
Related LinksSMH151-LPP, SMH151-LPPE-D18-SM-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH151-LPPE-D18-SM-BK Details Description
Related parts for SMH151-LPPE-D18-SM-BK
IC REG LDO 3.3V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC D/ACONV MULTIPLY 12BIT 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON INDICATOR AMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
KIT DEV FOR SAM9G10 ARM datasheet.pdf
CONN SOCKET 40POS R/A .050" GOLD datasheet.pdf
RES 4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A DL 16QFN datasheet.pdf