Sullins Connector Solutions SMH151-LPSE-D38-SM-BK
SMH151-LPSE-D38-SM-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH151-LPSE-D38-SM-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 76POS
Datasheet Download
SMH151-LPSE-D38-SM-BK.pdf
Availability of SMH151-LPSE-D38-SM-BK
QUANTITY
SMH151-LPSE-D38-SM-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH151-LPSE-D38-SM-BK
Internal Part NumberEIS-SMH151-LPSE-D38-SM-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions76
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.065" (1.65mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH151-LPSE-D38-SM-BK
Related LinksSMH151-LPS, SMH151-LPSE-D38-SM-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH151-LPSE-D38-SM-BK Details Description
Related parts for SMH151-LPSE-D38-SM-BK
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5MM datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 333MHZ 136-CSPBGA datasheet.pdf
CABLE FOR OLED ROCKER 19.685" datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
POE GIGA MINIMC TX/LX-CWDM-SM datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 1000VDC datasheet.pdf