Sullins Connector Solutions SMH152-LPPE-D19-SP-BK
SMH152-LPPE-D19-SP-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH152-LPPE-D19-SP-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 38POS
Datasheet Download
SMH152-LPPE-D19-SP-BK.pdf
Availability of SMH152-LPPE-D19-SP-BK
QUANTITY
SMH152-LPPE-D19-SP-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH152-LPPE-D19-SP-BK
Internal Part NumberEIS-SMH152-LPPE-D19-SP-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.075" (1.90mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH152-LPPE-D19-SP-BK
Related LinksSMH152-LPP, SMH152-LPPE-D19-SP-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH152-LPPE-D19-SP-BK Details Description
Related parts for SMH152-LPPE-D19-SP-BK
RES SMD 1.07KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT 1200V 75A 312W SP1 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC CODEC LP W/HDPH AMP 81WLSCP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf