United Chemi-Con SMH16VN183M25X35T2
SMH16VN183M25X35T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMH16VN183M25X35T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
SMH16VN183M25X35T2.pdf
Availability of SMH16VN183M25X35T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMH16VN183M25X35T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH16VN183M25X35T2
Internal Part NumberEIS-SMH16VN183M25X35T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingTray
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.98A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH16VN183M25X35T2
Related LinksSMH16VN18, SMH16VN183M25X35T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMH16VN183M25X35T2 Details Description
Related parts for SMH16VN183M25X35T2
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO204AC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RELAY PHOTOMOS 40V .12A SSOP datasheet.pdf
RES 31 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 3.25MM ORANGE datasheet.pdf
CONN TWIN LEAF 36 POS 156 C/L datasheet.pdf
IC OSC VCXO 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf