United Chemi-Con SMH25VN183M25X45T2
SMH25VN183M25X45T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMH25VN183M25X45T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
SMH25VN183M25X45T2.pdf
Availability of SMH25VN183M25X45T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMH25VN183M25X45T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH25VN183M25X45T2
Internal Part NumberEIS-SMH25VN183M25X45T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingTray
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH25VN183M25X45T2
Related LinksSMH25VN18, SMH25VN183M25X45T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMH25VN183M25X45T2 Details Description
Related parts for SMH25VN183M25X45T2
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 95W datasheet.pdf