United Chemi-Con SMH50VS562M25X35T2
SMH50VS562M25X35T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMH50VS562M25X35T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
SMH50VS562M25X35T2.pdf
Availability of SMH50VS562M25X35T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMH50VS562M25X35T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH50VS562M25X35T2
Internal Part NumberEIS-SMH50VS562M25X35T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingTray
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)59 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.31A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH50VS562M25X35T2
Related LinksSMH50VS56, SMH50VS562M25X35T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMH50VS562M25X35T2 Details Description
Related parts for SMH50VS562M25X35T2
IC INVERTER GATE SGL 5-DSBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MICROSCOPE BODY STEREO 6X/20X datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
FOAM TAPE BLACK 1/2" X 36 YD datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 22POS datasheet.pdf