United Chemi-Con SMH6.3VN273M25X30T2
SMH6.3VN273M25X30T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMH6.3VN273M25X30T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 6.3V SNAP
Datasheet Download
SMH6.3VN273M25X30T2.pdf
Availability of SMH6.3VN273M25X30T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMH6.3VN273M25X30T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH6.3VN273M25X30T2
Internal Part NumberEIS-SMH6.3VN273M25X30T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingTray
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.52A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH6.3VN273M25X30T2
Related LinksSMH6.3VN2, SMH6.3VN273M25X30T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMH6.3VN273M25X30T2 Details Description
Related parts for SMH6.3VN273M25X30T2
IDC CABLE - MKR60K/MC60M/MCG60K datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
HEADER R/A 8POS DUAL GOLD T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC CMEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf