United Chemi-Con SMH6.3VN333M25X35T2
SMH6.3VN333M25X35T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMH6.3VN333M25X35T2
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 6.3V SNAP
Datasheet Download
SMH6.3VN333M25X35T2.pdf
Availability of SMH6.3VN333M25X35T2
QUANTITY
SMH6.3VN333M25X35T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH6.3VN333M25X35T2
Internal Part NumberEIS-SMH6.3VN333M25X35T2
PackagingTray
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.02A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)