XP Power SMH600PS48-EF
SMH600PS48-EF picture photo
Mfg. Part Number
SMH600PS48-EF
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC POWER SUPPLY 600W ENCLOSED
Datasheet Download
SMH600PS48-EF.pdf
Availability of SMH600PS48-EF
QUANTITY
SMH600PS48-EF Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH600PS48-EF
Internal Part NumberEIS-SMH600PS48-EF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSMH600
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts)600W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.00" L x 5.00" W x 1.60" H (228.6mm x 127.0mm x 40.6mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH600PS48-EF
Related LinksSMH600, SMH600PS48-EF Datasheet, XP Power Distributor
SMH600PS48-EF Details Description
Related parts for SMH600PS48-EF
IC VOICE REC/PLAY 4-8MIN 28-DIP datasheet.pdf
SENSOR 1PSI GF MV MONO datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
IC PMIC LI+ 2CELL HANDHELD TQFN datasheet.pdf
IC MUX 8:1 5GBPS DUAL CML 44MLF datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
KEYPAD NO BTN 3X4 SEALED datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
SMA RT.ANGLE PCB JACK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A 1206 datasheet.pdf