United Chemi-Con SMH63VS682M30X40T2
SMH63VS682M30X40T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMH63VS682M30X40T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
SMH63VS682M30X40T2.pdf
Availability of SMH63VS682M30X40T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMH63VS682M30X40T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH63VS682M30X40T2
Internal Part NumberEIS-SMH63VS682M30X40T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingTray
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.27A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH63VS682M30X40T2
Related LinksSMH63VS68, SMH63VS682M30X40T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMH63VS682M30X40T2 Details Description
Related parts for SMH63VS682M30X40T2
RES SMD 32.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-3 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 8.1A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 0.505 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.6UH 5.6A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 277MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf