CUI Inc. SMI18-12-K-P6
SMI18-12-K-P6 picture photo
Mfg. Part Number
SMI18-12-K-P6
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 12V 19.2W
Datasheet Download
SMI18-12-K-P6.pdf
Availability of SMI18-12-K-P6
QUANTITY
SMI18-12-K-P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMI18-12-K-P6
Internal Part NumberEIS-SMI18-12-K-P6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSMI18 Series Cert of Compliance
Standard Package80
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSMI18
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.6A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.38" W x 2.58" H (75.0mm x 35.0mm x 65.6mm)
ApprovalsCE, cULus, NEMKOgs, PSE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMI18-12-K-P6
Related LinksSMI18-, SMI18-12-K-P6 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SMI18-12-K-P6 Details Description
Related parts for SMI18-12-K-P6
CAP TACTILE SQUARE WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug for Male Contacts 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
VARISTOR 423V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 80MA TO-18 datasheet.pdf
RECTIFIER MOD 1800V 110A DUAL DK datasheet.pdf