CUI Inc. SMI18-18-K-P6
SMI18-18-K-P6 picture photo
Mfg. Part Number
SMI18-18-K-P6
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADPTR 18V 19.8W
Datasheet Download
SMI18-18-K-P6.pdf
Availability of SMI18-18-K-P6
QUANTITY
SMI18-18-K-P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMI18-18-K-P6
Internal Part NumberEIS-SMI18-18-K-P6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSMI18 Series Cert of Compliance
Standard Package80
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSMI18
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)1.1A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.38" W x 2.58" H (75.0mm x 35.0mm x 65.6mm)
ApprovalsCE, cULus, NEMKOgs, PSE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMI18-18-K-P6
Related LinksSMI18-, SMI18-18-K-P6 Datasheet, CUI Inc. Distributor
SMI18-18-K-P6 Details Description
Related parts for SMI18-18-K-P6
CONN HEADER VERT 64POS .100 30AU datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 6-28VDC PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 4POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO41 datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 79MM datasheet.pdf