CUI Inc. SMI24-12-V-P6R
SMI24-12-V-P6R picture photo
Mfg. Part Number
SMI24-12-V-P6R
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Datasheet Download
SMI24-12-V-P6R.pdf
Availability of SMI24-12-V-P6R
QUANTITY
SMI24-12-V-P6R Order Process
Ship out your order
Specifications of SMI24-12-V-P6R
Internal Part NumberEIS-SMI24-12-V-P6R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSMI24
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)24W
No Load Power Consumption100mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.38" W x 2.58" H (75.0mm x 35.0mm x 65.6mm)
ApprovalsCE, cULus, NEMKOgs, PSE
Power (Watts) - Max24W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMI24-12-V-P6R
Related LinksSMI24-1, SMI24-12-V-P6R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SMI24-12-V-P6R Details Description
Related parts for SMI24-12-V-P6R
SIDAC/FUSE 8CHP 25/50V 150A SIP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16DIP datasheet.pdf
CONN PIN GROUND 12-10AWG U-M-N-L datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 221 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf