CUI Inc. SMI6-12-V-P5R
SMI6-12-V-P5R picture photo
Mfg. Part Number
SMI6-12-V-P5R
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Datasheet Download
SMI6-12-V-P5R.pdf
Availability of SMI6-12-V-P5R
QUANTITY
SMI6-12-V-P5R Order Process
Ship out your order
Specifications of SMI6-12-V-P5R
Internal Part NumberEIS-SMI6-12-V-P5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSMI6 Series Cert of Compliance
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesSMI6
Region UtilizedInternational
FormWall Mount
Input TypeMulti-Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption100mW (Max)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.52" L x 1.59" W x 1.18" H (64.0mm x 40.5mm x 30.0mm)
ApprovalsCCC, CE, cULus, GS, RCM, PSE
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length60.2" (1.53m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMI6-12-V-P5R
Related LinksSMI6-1, SMI6-12-V-P5R Datasheet, CUI Inc. Distributor
SMI6-12-V-P5R Details Description
Related parts for SMI6-12-V-P5R
CONN EDGECARD 182POS .050 SMD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 5V 36" datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LGA datasheet.pdf
TRI N RECP M J/N 0-12 NO SEAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRGHT SKT datasheet.pdf