Taiyo Yuden SMK316BJ102MF-T
SMK316BJ102MF-T picture photo
Mfg. Part Number
SMK316BJ102MF-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 630V X5R 1206
Datasheet Download
SMK316BJ102MF-T.pdf
Availability of SMK316BJ102MF-T
QUANTITY
SMK316BJ102MF-T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMK316BJ102MF-T
Internal Part NumberEIS-SMK316BJ102MF-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMK316BJ102MF-T
Related LinksSMK316B, SMK316BJ102MF-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
SMK316BJ102MF-T Details Description
Related parts for SMK316BJ102MF-T
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 14-STAGE BIN COUNTER 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 700VDC RAD 4LD datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 52POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf