Rohm Semiconductor SML-012UTT86ST
SML-012UTT86ST picture photo
Mfg. Part Number
SML-012UTT86ST
Brief Description
LED RED CLEAR 1208 SMD
Datasheet Download
SML-012UTT86ST.pdf
Availability of SML-012UTT86ST
QUANTITY
SML-012UTT86ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SML-012UTT86ST
Internal Part NumberEIS-SML-012UTT86ST
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesSML
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating100mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 2.30mm x 1.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Viewing Angle-
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant620nm
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case1208 (3020 Metric)
Supplier Device Package3020
Size / Dimension3.00mm L x 2.00mm W
Height (Max)1.30mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SML-012UTT86ST
Related LinksSML-012, SML-012UTT86ST Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
SML-012UTT86ST Details Description
Related parts for SML-012UTT86ST
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41 datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD MINI 24POS datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST HEX N-INV 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.9A 125 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf