Rohm Semiconductor SML-A12MTT86J
SML-A12MTT86J picture photo
Mfg. Part Number
SML-A12MTT86J
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A
Datasheet Download
SML-A12MTT86J.pdf
Availability of SML-A12MTT86J
QUANTITY
SML-A12MTT86J Order Process
Ship out your order
Specifications of SML-A12MTT86J
Internal Part NumberEIS-SML-A12MTT86J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesEXCELED™
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating40mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.20mm x 0.55mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant570nm
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device Package1611(0605)
Size / Dimension1.60mm L x 1.15mm W
Height (Max)0.65mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SML-A12MTT86J
Related LinksSML-A1, SML-A12MTT86J Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
SML-A12MTT86J Details Description
Related parts for SML-A12MTT86J
CAP ALUM 3300UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW M4 100/PK datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER DATA/CLOCK 16-MLF datasheet.pdf
30.5MM HS ASSY ULTEM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT PIN datasheet.pdf