Rohm Semiconductor SML-E12Y8WT86
SML-E12Y8WT86 picture photo
Mfg. Part Number
SML-E12Y8WT86
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED YELLOW DIFFUSED 0603 SMD
Datasheet Download
SML-E12Y8WT86.pdf
Availability of SML-E12Y8WT86
QUANTITY
SML-E12Y8WT86 Order Process
Ship out your order
Specifications of SML-E12Y8WT86
Internal Part NumberEIS-SML-E12Y8WT86
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesEXCELED™
PackagingTape & Reel (TR)
ColorYellow
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating63mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle-
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant590nm
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)0.46mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SML-E12Y8WT86
Related LinksSML-E1, SML-E12Y8WT86 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
SML-E12Y8WT86 Details Description
Related parts for SML-E12Y8WT86
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 340MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH M3 HINGE LEVER SILV SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.925V SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 10POS TIN datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG SMA 50OHM datasheet.pdf