Rohm Semiconductor SML-H12P8TT86
SML-H12P8TT86 picture photo
Mfg. Part Number
SML-H12P8TT86
Brief Description
LED GREEN CLEAR 0805 SMD
Datasheet Download
SML-H12P8TT86.pdf
Availability of SML-H12P8TT86
QUANTITY
SML-H12P8TT86 Order Process
Ship out your order
Specifications of SML-H12P8TT86
Internal Part NumberEIS-SML-H12P8TT86
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesEXCELED™
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating4mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.52mm x 1.25mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle-
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant560nm
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package2012(0805)
Size / Dimension2.00mm L x 1.25mm W
Height (Max)0.90mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SML-H12P8TT86
Related LinksSML-H1, SML-H12P8TT86 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
SML-H12P8TT86 Details Description
Related parts for SML-H12P8TT86
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO204AC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 3.81MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 6MBAR GAUG 3.3V SIP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 6WLCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" R/A TIN datasheet.pdf