Micro Commercial Components (MCC) SMLJ17A-TP
SMLJ17A-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ17A-TP
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC
Datasheet Download
SMLJ17A-TP.pdf
Availability of SMLJ17A-TP
QUANTITY
SMLJ17A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ17A-TP
Internal Part NumberEIS-SMLJ17A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)106.6A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ17A-TP
Related LinksSMLJ1, SMLJ17A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMLJ17A-TP Details Description
Related parts for SMLJ17A-TP
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 3CH OPEN COLL 16SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L570 24QFN datasheet.pdf
RES 820 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
K8321A TOOL KIT datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
D4NL-4GFG-B datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf