Microsemi Commercial Components SMLJ33AE3/TR13
SMLJ33AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ33AE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMCJ
Datasheet Download
SMLJ33AE3/TR13.pdf
Availability of SMLJ33AE3/TR13
QUANTITY
SMLJ33AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ33AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMLJ33AE3/TR13
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)56.2A
Power - Peak Pulse300W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ33AE3/TR13
Related LinksSMLJ33A, SMLJ33AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMLJ33AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMLJ33AE3/TR13
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LAMP INCAND 3MM WIRE TERM 2.5V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 0804 datasheet.pdf
LED DISPLAY datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X5R 0805 datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
AMPOWER HOUSING,RCPT,52 POS datasheet.pdf
OSC MEMS 100.0000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf