Micro Commercial Components (MCC) SMLJ40A-TP
SMLJ40A-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ40A-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
Datasheet Download
SMLJ40A-TP.pdf
Availability of SMLJ40A-TP
QUANTITY
SMLJ40A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ40A-TP
Internal Part NumberEIS-SMLJ40A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.4A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ40A-TP
Related LinksSMLJ4, SMLJ40A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMLJ40A-TP Details Description
Related parts for SMLJ40A-TP
IDC CABLE - APK64B/AE64G/APK64B datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT 133KSPS 20-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS W/OUT FLANGE datasheet.pdf
IC OCT D-TYPE LATCH 3ST 20SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 7.62MM OR datasheet.pdf