Micro Commercial Components (MCC) SMLJ40CA-TP
SMLJ40CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ40CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMCJ
Datasheet Download
SMLJ40CA-TP.pdf
Availability of SMLJ40CA-TP
QUANTITY
SMLJ40CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ40CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMLJ40CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.4A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ40CA-TP
Related LinksSMLJ4, SMLJ40CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMLJ40CA-TP Details Description
Related parts for SMLJ40CA-TP
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 210UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24271-758 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf