Microsemi Commercial Components SMLJ48CE3/TR13
SMLJ48CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ48CE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMCJ
Datasheet Download
SMLJ48CE3/TR13.pdf
Availability of SMLJ48CE3/TR13
QUANTITY
SMLJ48CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ48CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMLJ48CE3/TR13
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35A
Power - Peak Pulse300W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ48CE3/TR13
Related LinksSMLJ48C, SMLJ48CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMLJ48CE3/TR13 Details Description
Related parts for SMLJ48CE3/TR13
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
SENSR VRS 5/8" SEALED FRONT 175V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 62POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
IC TXRX RS232 MULTI-CH 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf