Microsemi Commercial Components SMLJ58CE3/TR13
SMLJ58CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ58CE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 103VC SMCJ
Datasheet Download
SMLJ58CE3/TR13.pdf
Availability of SMLJ58CE3/TR13
QUANTITY
SMLJ58CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ58CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMLJ58CE3/TR13
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)29.2A
Power - Peak Pulse300W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ58CE3/TR13
Related LinksSMLJ58C, SMLJ58CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMLJ58CE3/TR13 Details Description
Related parts for SMLJ58CE3/TR13
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN XA HOUSING 10 POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 72POS datasheet.pdf