Microsemi Commercial Components SMLJ7.5AE3/TR13
SMLJ7.5AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ7.5AE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMCJ
Datasheet Download
SMLJ7.5AE3/TR13.pdf
Availability of SMLJ7.5AE3/TR13
QUANTITY
SMLJ7.5AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ7.5AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMLJ7.5AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)232.6A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ7.5AE3/TR13
Related LinksSMLJ7.5, SMLJ7.5AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMLJ7.5AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMLJ7.5AE3/TR13
RES SMD 196 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 20-DIP datasheet.pdf
BOARD EVAL DISKONCHIP PCI-G datasheet.pdf
TOOL HEAD CRIMP 24-22AWG STRATO datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf